Doprava zadarmo pre objednávky už od 50 €

Alternatíva k zdravšiemu fajčeniu je jednou z možností prechodu k nefajčeniu ako takému. Na trhu sú už nejaký čas elektronické cigarety na báze bez nikotínovej náplne. Fungujú rovnako ako tie s nikotínom a to tak, že sa v nich zahreje náplň pomocou batérie. Liquid resp. náplň predstavuje zloženie propylénglykolu a prírodného glycerínu spolu s ďalšími zložkami arómy môže ale nemusí obsahovať nikotín. Inhaluje sa zahriatím za vzniku akejsi pary resp. výparu, ktorý fajčiar vdychuje podobne ako vodnú fajku resp. shishu. Poznáme niekoľko príbehov ľudí, ktorí prešli na elektronické cigarety. Jednou z nich je mladá mamička Laura z Bratislavy, ktorá sa prvotne tomu bránila z dôvodu neznalosti, ale po vyskúšaní hovorí: „Odkedy som prešla na elektronické cigaretyneviem si ich vynachváliť. Sú omoho chutnejišie ako klasické cigarety, nemám taký dusivý kašel, moje okolie to nezaťažuje v takej miere, dokonca mi nesmrdia prsty na rukách ani oblečenie, takže určite odporúčam vyskúšať.“

V jednom rozhovore sa vyjadrila pani profesorka Eva Králíková, ktorá vedie Centrum pre závislých na tabaku 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe pre dennik v ČR Lidovky, ohľadne rozdielu fajčenia elektronických cigariet či je menej škodlivým ako klasické cigarety.

"Je to veľmi široký pojem, existuje veľa druhov a hlavne spôsobov zahrievania aj rýchlosti vstrebania nikotínu. Na trhu je asi veľa značiek a niekoľko príchutí. E-cigarety, alebo tiež vape, môžu mať ľubovoľnú podobu a vapovať ich možné napríklad zo smartphonu alebo plechovky coly. Nemáme racionálnu reguláciu a nepoznáme presné zloženie. Tiež nie sú k dispozícii dlhodobé štúdie o vplyve e cigarety na zdravie, pretože na trhu nie sú dostatočne dlho. Výpary e-cigariet posledných generácií, kde sa tekutina zahrieva cez bavlnené vlákno, však už obsahujú len nepatrné množstvo toxických látok. Nie sú bez rizika, ale riziko je v porovnaní s fajčením minimálne, pre okolie blízke nule," hodnotí profesorka Králíková. Ako zdôrazňuje vape pre deti nieje v žiadom prípade vhodný a predáva sa až od 18 rokov.